Przegląd wianków bożonarodzeniowych.

Tak jak zapowiedziałam w ostatnim poście trochę ponad tydzień temu (uhuhu jak ten czas leci!), dzisiaj przedstawię wianki bożonarodzeniowe, które powstały w grudniu 2012 r.


Nr 1

Zaczęło się niewinnie, od pytania koleżanki czy dam radę zrobić wianek bożonarodzeniowy. Czemu nie! Wizyta w hurtowni, małe zakupy i tak oto powstał ten malutki wianek:

Wianek typowo świąteczny, na który składały się suszone pomarańcza, gwiazdki anyżu, cynamon... Ależ to był zapach! Do tego naturalne szyszki cyprysa, sorgo, sztuczny świerk, drewniane gwiazdki malowane na biało i czerwono, sztuczne maliny i inne owoce. Na na samym środku, pod całą kompozycją wisiał tzw. dzwoneczek św. Mikołaja. Zapach, wygląd, dźwięk... czego chcieć więcej :).
Średnica zewnętrzna - 18 cm.

Nr 2

Następny był stroik leżący, przygotowany na stół, ze względu chociażby na świeczniki :)

Równie pachnący co jego poprzednik. Wykonany na podkładzie z gałązek malowanych na biało, co bardziej przywoływało na myśl klimaty zimowe. Plasterki pomarańczy, anyż i cynamon - obowiązkowo! Surowy jasny sznurek owinięty wokół wianka, czerwone i kremowe owoce, zielone jabłuszka przyprószone "śniegiem" kremowe róże a i elementu kłującego nie mogło zabraknąć. Pomimo tego, że obecnie większość świeczek które są dostępne w sprzedaży topi się "do środka", nie rozlewając wosku na zewnątrz świeczki, wolałam wybrać bezpieczne świeczniki na świeczki typu tealight - miałam 100% pewności, że wosk nie zabrudzi wianka.
Średnica zewnętrzna - ok. 27 cm.


Po opublikowaniu powyższych zdjęć na prywatnym profilu fb, zamówienia spadły lawinowo... Kolejność przypadkowa, nie pamiętam, który to był trzecim i następnym i następnym... :). Zacznę jednak od wianka, który powstał jako ostatni, 23 grudnia - zrobiony dla siebie, dotąd nie miał swojej sesji fotograficznej.

Nr 3

 Wykonany na podkładzie z gałązek bielonych, układ kompozycji asymetryczny. Elementem "zielonym" są tu sztuczne liście i owoce jemioły oraz gałązki świerkowe. Użyłam czerwonych owoców - jabłek, owocu głogu i innych, do tego czerwone, zielone i perłowe bombki i kremowe róże. Moje ulubione suszone pomarańcze i anyż - brakuje do idealnego trio cynamonu, jednak wianek powstał z "resztek" które zostały mi po bożonarodzeniowym sezonie wiankowym :).
Nazywam ten wianek świąteczno - zimowym, ponieważ akcenty czerwone, zielone, pomarańcze i kolor dobranych kokard przywołują na myśl święta, z kolei białe płatki śniegu, białe bombki i róże pozwalają przetrzymać ten wianek na drzwiach nieco dłużej...
Średnica ok. 27 cm. 

Nr 4

Wianek którym inspirowałam się tworząc swój własny, którego zdjęcie zamieściłam wyżej.
Ozdobiony asymetrycznie, po śladzie, jaki tworzą gałązki podkładu. Kolorystyka zielona z pojedynczymi elementami w kolorze czerwonego wina. Podobnie jak w powyższym, tutaj również podstawę stanowi świerk i liście jemioły a dodatkowym elementem są tutaj duże kulki rattanowe z odrobiną brokatu w tym samym kolorze (czerwone wino). Jasnymi akcentami są drobne beżowe róże, drewniane gwiazdki malowane na biało i biało-złoto oraz mniejsze od czerwonych, beżowe kuleczki rattanowe muśnięte złotym kolorem. Ze względu na ścisłe zdobienie nie tylko od frontu, ale także z boku i pod spodem, może leżeć również na stole.
Średnica ok. 27 cm.

Nr 5

Poniżej niewielki wianek z ceramiczną kremowo - złotą bombką.
 Wykonany na podkładzie z mchem, w dolnej części liście przyprószone sztucznym śniegiem, a na nich cała kompozycja składająca się z suszonych pomarańczy, plasterków suszonego jabłka, ośnieżonych szyszek, kwiatków, biało - złotych gwiazdek. 
Średnica ok. 23 cm.

Nr 6

Największy wianek, w typowo świątecznych barwach.
Wykonany na podkładzie ciemnej wikliny, bardzo gęsto ozdobiony. Bardzo pachnący! W pewnym powtarzalnym układzie zostały wykorzystane tutaj: suszone plasterki pomarańczy i jabłek, gwiazdki anyżu i cynamon oraz naturalne szyszki. Ze sztucznych elementów: czerwone jabłka małe i duże, owoce maliny, głogu i inne w kolorze czerwonym i zielonym. Elementy rozjaśniające - drewniane gwiazdki malowane na biało i biało-złoto, kremowe róże oraz białe płatki śniegu.
Wianek wzbudzający największy podziw i wzdychanie :). 
Średnica ok. 36 cm.

Nr 7

Kolejny to wianek ozdobiony "na okrągło" czyli w całości, jednak proszę mi wierzyć, że pod spodem znajduje się podkład z mchem. Zdobiony z podobnych elementów, co jego poprzednicy. Nie doczekał się jednak porządnego zdjęcia zanim trafił w inne, dobre ręce.
 Średnica ok. 20 cm.

Nr 8

Poniższy wianek to wianek zimowy w stylu glamour, gdzie głównym elementem są jasne, beżowo - różowe kwiaty pomiędzy którymi znajdują się suszone plasterki limonki. 
 
Całości dopełniały bombki w odcieniach zieleni, bordo i pudrowego różu, szyszki cyprysa oraz świerk oprószony śniegiem, liście jemioły z zielonym i jasno-złotym brokatem.
Średnica ok. 22 cm.

Nr 9

Kolejny wianek, bardzo elegancki, w kolorach brązu, kremu bieli i zieleni.
Podstawą w tym wianku są plasterki suszonej limonki oraz zielone "zmrożone" jabłka. Na samym dole znajduje się duża gwiazda wykonana z kory brzozowej. Całość uzupełniona jest o bombki w odcieniach zieleni, beżu i złote, beżowe kulki rattanowe przetarte złotym kolorem oraz białe brokatowe kulki i gwiazdki. Cynamon, mini pierniczki, gwiazdki anyżu i szyszki idealnie pasowały do ciemnego miąższu limonek.
Podkład z gałązek malowanych na biało, średnica ok. 30 cm.
Poniżej wianek z tej samej rodziny :) [nr 8] - średnica ok. 25 cm.
Jeszcze niżej, wianek w kolorystyce czerwonej [nr 9] - średnica ok. 30 cm.

Nr 10


Nr 11


Nr 12

Wianek zamówiony z przeznaczeniem do położenia na wigilijnym stole.
Wykonany na ciemnym podkładzie z wikliny ze złotym brokatem. Podstawą były plasterki suszonych jabłek oraz mandarynek, krótkie gałązki świerku i liście jemioły. Duże, czerwone jabłka i róże, bez których ta kompozycja nie wyglądałaby tak okazale.
Średnica ok. 30 cm.

Nr 13

Bardzo podobny wianek do poprzedniego, wykonany z podobnych elementów, jednak ze względu na zupełnie inny podkład (białe gałązki) wygląda zupełnie inaczej. Inspirowany wiankiem nr. 2.
Średnica ok. 30 cm.

Nr 14 i 15

Dwa wianki, wykonane na podkładzie z faszyny bardzo solidnie obsypanych złotym brokatem.
Ze względu na ten brokat, z początku nie byłam przekonana, czy uda się zrobić coś, co będzie nadal wyglądało gustownie i elegancko. Jednak z końcem pracy przy nich, stwierdziłam, że wyszły całkiem ładne wianki :). Po lewej - zimowy, po prawej - typowo świąteczny.
Obydwa o średnicy ok. 20 cm.

Nr 16

Duży wianek zimowy, celowo asymetryczny z metalowym sercem w centrum.
Ozdobiony dużą ilością kolorowych bombek w pastelowych odcieniach, uzupełniony "ośnieżonymi" szyszkami cyprysu, świerkiem, zielonymi jabłkami i dwoma jasnymi kwiatami.
Podkład z mchem, ok. 30 cm średnicy.

Nr 17

Wianek inspirowany wiankiem pierwszym z tym że zamiast dzwoneczka, u dołu zawisły trzy gwiazdki drewniane w kolorach biało-czerwonych. Podkład z mchem, owinięty grubym surowym sznurkiem.
Średnica ok. 20 cm.

Nr 18

Wianek rustykalny, jak to określiła jedna z osób, cieszył się wyjątkowym zainteresowaniem - powstały jeszcze 3 podobne.
Wykonany na podkładzie ze słomy, całkowicie owinięty wstążką w kolorze złotym, oliwkowym i czerwonym. Pod suszonymi plasterkami jabłka i limonki znajdują się sztuczne ośnieżone liście, gdzieniegdzie uzupełnione gałązkami świerku. W centralnej części aniołek wykonany z tworzywa imitującego drewno, choinki znajdujące się po prawej i lewej stronie - wykonane z tego samego materiału.
Średnica ok. 27 cm.

Nr 19

Wianek z żywymi gałązkami cyprysa.
Aby nie zakryć w całości gałązek cyprysa, postanowiłam przybrać go bardzo delikatnie, samymi bombkami i malutkimi czerwonymi jabłkami. Owinięty wstążkami w kolorach bombek: złotą, oliwkową i czerwoną.
Średnica 25 cm.

Nr 20

Kolejny zimowo - świąteczny wianek wykonany na podkładzie z malowanej na biało słomy.
Wianek wyglądający bardzo "świeżo" ze względu na jasny kolor podkładu, soczyście wyglądające pomarańcze oraz ośnieżony świerk. Resztę kompozycji stanowią sosnowe szyszki i czerwone owoce.
Średnica ok. 25 cm.

Nr 21

Na koniec wianek bardzo wyjątkowy... Wykonany na zamówienie, na nagrobki dwóch małych aniołków...


Tak to wygląda w skrócie :). Niestety istnieją wianki, którym nie zdążyłam zrobić zdjęć, chociaż w większości przypadków, udało się. Każdy z tych wianków (poza numerem nr 16!) jest już w "świecie" dlatego cieszę się, że udało mi się w końcu uporządkować zdjęcia i je opisać.
Od następnego posta startuję z wiankami wielkanocnymi, już jutro pokażę pierwsze dwa wianki, które na ta chwilę są jeszcze do wzięcia.

W takim razie - do następnego posta!
Pozdrawiam serdecznie,
Kalina.

Komentarze

  1. Są piękne, powiedz mi Kalino, gdzie dokładnie zaopatrujesz się w materiały ? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję! :) Materiały kupuję w różnych miejscach, zazwyczaj są to hurtownie florystyczne (w różnych miastach) oraz Giełda Rolno-Ogrodnicza i czasem sklepy internetowe. Jednak jeśli upatrzę jakieś wyjątkowe ozdoby, na które zazwyczaj od razu mam pomysł - czyli rzeczy które muszę mieć :) - wówczas jest to nawet empik czy moja ulubiona kwiaciarnia. Jednak w tych miejscach są to zwykle zakupy pojedynczych przedmiotów. Pozdrawiam, Kalina.

      Usuń
  2. Przepiękne kompozycje. Będę zaglądać regularnie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Cudowne 😍 czy jest możliwość zakupu któregoś?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz